Святий Миколай Чудотворець
Ім'я святителя Миколая, прославлене невичерпним списком дивовижних зцілень і чудес, які всі перерахувати просто неможливо. І зараз гарячі молитви святому Миколаю Чудотворцю допомагають віруючим вирішити багато своїх проблем, нерозв'язувані звичайними, земними способами.
Святитель Миколай Чудотворець, архієпископ Мирлікійский, чи інакше Микола Угодник, як стали його називати на Русі, в Православ'ї чи не найбільш шанований святий після Богоматері. Недарма в храмах його святий образ найчастіше поміщений в лівій частині поруч з іконами Матері Божої. Молитва перед іконою улюбленого святого захищала раніше і захистить зараз від усіх напастей і надасть допомогу у вирішенні всіх проблем. Захистить вона і від спокус, що перешкоджають спасінню душі, від несприятливих дій інших людей, від усього того, звершення чого в нашому житті нам би не хотілося. В особливих випадках молитва перед іконою Святого Миколая Чудотворця захистить подорожуючих по морю і по суші, а також невинно засуджених і тих, хто може бути підданий небезпеці марної смерті.
День пам'яті святителя Миколая Мирлікійського Чудотворця відзначають тричі на рік - 9/22 травня, як ще кажуть у народі, Миколай весняний, 29 липня / 11 серпня і 6/19 грудня, інакше - Миколай зимовий. Святкування ікони Святителя Миколи Мирлікійського в травні - Микола весняний - встановлено на згадку про перенесення чудотворних мощей святого з Мирлікії до італійського міста Бар (нині Барі), де до 1087 містилася гробниця з останками святого, щоб уникнути осквернення святині турками. Перенесення мощей святителя Миколая Чудотворця, архієпископа Мирлікійського, в Бар і те, що урочиста подія супроводжувалося багатьма чудотворними зціленнями недужих, прибулих в Бар, щоб супроводжувати процесію до церкви Святого Стефана, ще більш збільшило шанування імені святого. Але спочатку, в силу середньовічної традиції тільки місцевого шанування святих, його шанування в східному і західному християнстві не було широко поширене, хоча паломників у Бар стікалося чимало. Дивно, але майже відразу після Хрещення Русі благовірним князем Володимиром Святославичем в кінці IX століття всенародне шанування святого розвинулося і зміцнилося дуже швидко. До того ж звістка про перенесення мощей з окупованої турками Греції до Італії, в Бар призвело до того, що Православною Церквою був встановлене і весняне свято пам'яті святого на честь цієї славної події. З тих пір немає, напевно, жодного християнського дому, де не зберігався б образ прекрасного Божого Угодника, як сказано в одній з молитов йому, «преізящного і предивного чудотворче», його образ - у кожному православному храмі. До молитови йому вдаються в самих різних випадках життя. Крім згаданих головних свят, ім'я святителя Миколая Чудотворця кожен четвер шанують у всіх православних церквах. З давнини і до наших днів вибудувано і будується зараз безліч церков і соборів. Є безліч шанованих чудотворних списків ікони. Найбільш відомі - Можайська, Зарайська, Волоколамська, Угрешська, в Ратному, і молитовне заступництво за нас до Бога святителя Миколая є незамінною підмогою нам у наших діях.